background img
Sencer Gültuna - Ortancamız Babam
1733_26022013135839

Umudun Bileşenleri

avatar
avatar

Latest posts by Fatih Ayhan (see all)

Hayal, yeniden bir köşe başında günün her hangi bir saatinde seninle karşılaşabilmenin adı. İstanbul sokaklarında atılan her adımım beni biraz daha sana yaklaştırıyor o yüzden. Çünkü bu şehrin sokaklarında sana ait anahtarlar kelimeler, anılar var. Bir gün karşılaşacağımız ana dair hikayeler biriktiriyorum sana.

An. Hayallerimin belirsiz aralıklarla kapımı çaldığı kontrolsüz durumlar. İçinde bulunduğumuz duygu ile derinliği değişen anlardır zamanlar. Bitmesini istemediğimiz birkaç saniyenin üzerimizdeki etkisi günlerce sürebilir mesela. İşte o iki saniyenin derinliğini nasıl açıklanır? Güneşin doğup batmasıyla uzunluğunu tayin ettiğimiz zamanın derinliğinin bir ölçüsü yok mudur gerçekten? Hayalini kurduğumuz hikayeleri tutkuyla yazarız o yüzden.

Mekan. Zamanın doğrusallığında gün, ay veya yıl kavramları olarak tanımladığımız o büyük anın geldiği köşe başının ismi. Mekanı unutulmaz kılacak olan ise hayal ile gerçek arasında içinde bulunduğumuz durumu kavramaya çalışırken, çevre ile aramızda kurduğumuz bağlantı.

Umut ise hayal, an ve mekanın zamanın her hangi bir diliminde bir araya gelmesi üzerine kurulan bir beklentidir.  Umudun bütün bu bileşenlerinin bir araya geldiği zaman üzerine kurulur mutluluklar.

Mutluluğu üç bilinmeyenli denklem olarak kabul etsekte, hikayelerimizi hep bir hayalle yazıyoruz. Yazarken içinde bulunduğumuz anın içinde kaybolup, bulunduğumuz mekanı hikayenin sahibi ile özdeşleştirdiğimizde aslında yazmak için hayal yetiyor bizlere. Yazınca da mutlu oluyoruz. O yüzden kötü çocuklar değiliz.

Fatih AYHAN / Kasım 2015 / Fatih – İstanbul

İlişkili Etiketler
Bu yazıları görmek istemez misin?
Yorumlar