background img
Sencer Gültuna - Ortancamız Babam
27134435_aile2

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ İÇİN 3 MADDE

 

Türkiye’nin geleceği nasıl şekillenecektir diye bazen oturur düşünür. Geleceğe karamsar bakmak istemiyorum. Sonuçta bu topluma hizmet ediyoruz ve gelecek nesillere eserler bırakıyoruz.

Özellikle de çocuk dünyaya getiriyoruz. Çocuklarımızın bizim olmadığımız dünyada yaşayacakları herhangi bir psikolojik etken, musalla taşından mezarın altına kadar yakamızda olacaktır. Çünkü çocuklar için; bugün yaptığımız her olay etkili olacaktır.

İçilen su dahildir. Nasıl su tükettiğimiz bile evlatlarımızın yaşayacağı dünyayı “sözüm ona barışçıl” kılacaktır. Peki nerede hata yapıyoruz?

Dünya olarak kaosun içindeyiz. Kaos tüm ülkeleri kapsamıştır. Dünyanın bir yerinde mutlaka savaş oluyor. Savaş oldukça, barış türküleri sızlanıyor. Lakin 2015 Türkiye’sinde barış türküsü çalmak gereksizdir, çünkü ortada bir savaş yoktur. Olasılığı bile mümkün değildir.

Dünyayı kurtarabilmek için karınca misali çabalasak bile yeterli olmuyor. Çözüm AİLE BİRLİĞİ’dir. Haçlı zihniyetinin Türkiye ve Müslüman ülkeleri istedikleri kadar yozlaştıramamalarının gerçek nedenleri arasında AİLE BİRLİĞİ yer almaktadır. Müslüman öncelikli yaşayan insanların temel prensibi aile olduğu sürece yıkılmayacaktır.

Bu yüzdendir ülkemizin kaosa müsait olmaması…

Hiçbir hasetlik mayası, bu topraklarda yeşermiyor. Yeşeremeyecek. Bu olmama ihtimali, bölgesel farklılık gösterebilir, şayet ülke ve inanç hassasiyeti varsa. Soyumuzun asalete dayandığını düşünürsek ve nasıl başardığını anlayabilirsek, bugün İslam coğrafyası hatayı kendinde arayacaktır. Çünkü “dış güçler” narasını her fırsatta atabiliyorsak, bu “ dış güçlerin” kafasının bastığından değil, Müslümanların hassasiyetlerinden, örf ve adetlerinden, İslami önceliklerinden uzaklaşmasındandır.

Unutmayın alimden zalim, zalimden alim doğabilir. Zalime sebebiyet vermemek için AİLE BİRLİĞİNİ  özlenesi günleri yad ederek oluşturmalıyız. Cennetin mükâfatı sabırdır. Sabrın sonu selamet, cennettir. Peygamberler ve sahabeler döneminde bazı örnekleri mevcut olmuştur. Gaddar kocaya sabreden kadın cennetlik, melek gibi kadını “dönemin şartlarına göre” bırakmamak ayrı mükâfattır.

Ülke olarak AİLE temelini sağlamlaştırmayı saniye bile geçmeden unutmamamız gerekir. Böylece komşuları, mahalleyi, semti, şehrimizi, ülkemizi refah düzeyine ulaştırırız. Samimiyet seraba ve hayaledir. Samimiyet altın bilezik görülürse, İslamiyeti tercih etmeyen sosyalist fikriyatına da gerçek zemin hazırlar. Kişisel egolar ve kurnazlıklar, paylaşım ile kurtarılabilir.

AİLE BİRLİĞİ oluştuktan sonra somutsal olarak yeni zeminler oluşacaktır. Stalin gibi eli kanlı materyalistler bu olguyu anlayamamış, sürekli kaosu tercih etmişlerdi. Halbuki, ekmek parası kazanmak ekmeği yemeden paylaşmanın güzelliğini gösterir. Yani çözüm diğer kirişi ve kolonları ÜRETİM olacaktır.

Doğal olarak ÜRETİM için EĞİTİM gerekecektir. Diğer temel de atılmış olacaktır. Peki nihayetinde bunun için toplumcu, sosyolojik bilimsel tezlere gerek kalmadan AİLE ile aşabiliriz. Çünkü aile evladın ve yakınlarının geleceği için eğitim isteyecektir, eğitim ise üretimi sağlayacaktır. Böylece her şey kendiliğinden “MİLLİ” olacaktır.

Rol modelleri kendimizden seçmek gidişatı kurtarmak için ilk adımdır. Yani baştan AİLE birliğini oluşturamıyorsak, örnek rol modellere bakarız. Kendini ispatlamış “liderler” veya “önderler” dinlenip, okunmalıdır.

Böylece KARŞIDAN DA DEĞERLİ insanlar keşfedebilirsiniz. Aidiyetçi yaklaşım; dar kapılarda, yıkılmaya dayanıklı olmayan ilk sarsıntıda yıkılacak ideoloji ve fikirlerden oluşmaya zorlayacaktır. Yenilikçi olmak, kimisine göre çağdaş olmak ideolojilerden –izm takıntısından kendiliğinden uzaklaşacaktır.

İlk karar istikrarlı bir idealist yaklaşımdır.

Kararı verdiğiniz andan itibaren sizi sacayakları kendiliğinden bulacaktır.

AİLE, EĞİTİM VE ÜRETİM.

Bütün ülkenin geleceği buna bağlıdır. Birbirinden bağımsız düşünülmesi mümkün değildir. Eğer Türkiye’de bu maddeleri açıklayan ve propagandasını yapan bir lider çıkarsa, arkasında olacağım. Şüphesiz arkasında olmam içinde “samimiyetini test etmek” gerekir. Yani yapar gibi gösterenlerle, bu iş olmaz.

***

Çözüm, sorun varsa üretilir. Sorun olması için çözüm önerilmez.

***

Allah sizleri iyi insanlarla karşılaştırsın. İyi bir insanın ağzından çıkacak söz sizi etkiler. İyiliğe sevk eder. Belki doğru bildikleriniz doğru değildir. Araştırın ve öğrenin. Çok kitap okuyun ama okunması gereken asıl kitabı unutmayın.

***

Kavramlara yenilik katın. Gerekli durumlarda ülkenin lideri olacak çözümler üretin.

***

Aliya İzzetbegoviç’in hayatını mutlaka okuyun.

***

İlk fırsatınızda Saraybosna’ya gidin.

 

SENCER GÜLTUNA

@sencergultuna

İlişkili Etiketler
Bu yazıları görmek istemez misin?
Yorumlar