background img
Sencer Gültuna - Ortancamız Babam
o1

Space Junk Madness – Uzay Çöplüğü Çılgınlığı

avatar
avatar

Latest posts by Kelime Atölyesi (see all)

Bu hafta Google Play’e yeni yüklenen bir android oyunu tanıtacağız. Geliştiren arkadaşımız Atılım Üniversitesi Yazılım Mühendisliğinden Ozan Şahbenderoğlu.

 

Space Junk Madness – Uzay Çöplüğü Çılgınlığı

o1

Space Junk Madness yani Türkçe’ye çevirmek gerekirse “Uzay Çöplüğü Çılgınlığı”, Android işletim sistemine sahip cihazlar için geliştirilmis bir mobil oyundur. Oyunun tamamı, 2 üniversite öğrencisi tarafından geliştirilmiştir. Ozan Şahbenderoğlu, fikri ortaya atan, oyun mantığını koda dönüştüren kişiyken, Yiğit Avci, oyunun görsellerini oluşturmuştur. Okul maratonunun içinde, birkaç aylık bir çalışmadan sonra oyunun ilk versiyonu tamamen ücretsiz olarak Google Play’de yerini almıştır. Space Junk Madness, Ozan ve Yiğit’in Android için yayınladıkları ilk oyundur.

Basit Oynanış

o2

Space Junk Madness, son derece basit bir oynanışa sahiptir. Herhangi bir konusu olmayan bu oyun, uzay boşluğunda salınan bir astronotun, uzaydaki çöplere çarpmadan en uzun süre ilerleme üzerinene kurulmuştur. Bunu gerçekleştirmek için astronotun tek yeteneği olan “ışınlanma” kullanılmaktadır. Astronot, oyuncunun dokunduğu yere, menzili yettiği ölçüde ışınlanabilmektedir. Ancak ışınlanma eylemi, sayı olarak kısıtlıdır. Art arda ışınlanabilmek için, geliştiricilerin “stack” adını verdiği “ışınlanabilme miktarı” iyi gözlenmelidir. Yani stack 0 olduğunda, astronot, istenilen yere tıklanmasına rağmen ışınlanmayacaktır. “Stack” zamanla yenilenen bir sayıdır.

 

 

Astronotu Geliştirmek

o4

 

Oyun, zaman geçtikçe zorlaşmaktadır. Uzay çöplerinin miktarı, süreyle doğru orantılı olarak artmaktadır. Bir süre sonra astronotun menzili ve stack sayısı yetmemeye başlayacaktır. Oyunu daha çekici hale getirmek için, bu özellikler oyun içinde kazanılan para ile geliştirilebilmektedir. Astronotun 3 özelliği bulunmaktadır

 

*Işınlanma menzili (Teleport Range): Bu özellik arttırıldıkça, astronot daha uzak mesafelere ışınlanabilmektedir. Son yükseltmeyle astronot neredeyse ekranın bir ucundan diğer ucuna ışınlanabilmektedir.

 

*Stack sayısı(Teleport Stack): Astronot, ışınlanmadığı süre zarfında “stack” biriktirir. Engeller yoğunlaştığında bu sayı son derece önem kazanmaktadır. Kullanıcı zaman zaman daha fazla hayatta kalabilmek için birkaç saniye içinde 10’a yakın ışınlanma yapmak durumunda kalmaktadır. Eğer yeterli “stack” yoksa bu mümkün olmayacaktır. Stack sayısı, astronotun kazanabileceği maksimum stack sayısını arttırır.

 

*Stack dolma hızı(Stack Cooldown): Bu yükseltme ile astronotun stackleri daha hızlı dolacaktır. Bu da daha kısa bir sürede daha fazla ışınlanma hakkına sahip olmak demektir.

 

Reklamlar

o5

 

 

Birçok uygulamanın aksine, Space Junk Madness, reklamlar ile oyuncuyu germemektedir. Reklamlar yalnızca oyuncu bir uzay çöpüne çarpınca ortaya çıkmakta ve oynanışı hiçbir şekilde etkilememektedir. Oyuna tekrar başlandığı anda reklamlar kaybolmaktadır. Yani geliştiriciler, para kazanmayı değil, oyuncunun rahatça eğlenebilmesini ön plana çıkarmışlardır.

 

 

Oyunun geleceği

 

Oyun, henüz yaşam süresinin çok başında. Zaman içinde yeni sürümlerle birlikte yeni özellikler kazanmaya son derece müsait bir oyun. Geliştiriciler, kullanıcı yorumlarını dikkate alarak zamanla yeni sürümleri yayınlayacaklar

İlişkili Etiketler
Bu yazıları görmek istemez misin?
Yorumlar

Comments are closed.