background img
Sencer Gültuna - Ortancamız Babam
sosyal_medya_111-800x534

Sosyal Medya ve Web Girişimi İçin Nelere Dikkat Etmeli?

 

Sosyal medyanın günümüz teknolojisinde artık yeri yadsınamaz hale geldi. Facebook başlangıcı, yazılımın ve girişimin tarihini derinden etkiledi. Dünya ülkeleri sosyal girişimlere çok ciddi önem vermeye başladı.

Medya sitelerinin önüne geçmeyi başarabilmiş sosyal medya ile karşı karşıyayız. Önceden medya kendi istediği haberi paylaşır ve okurduk. Üstelik doğruluk payını sorgulayamadan…

Şimdi internetin yaygınlaşmasıyla beraber, yalan haberin tekzipleri anında yayılabiliyor. Hatta insanlar yaşadığı bölgelerin haberlerini kendi sosyal çevresine yapabiliyorlar. Bu durum, sosyal medyanın bir gün çökeceği haberlerini yalanlıyor. En az 5 yıl sosyal medya gücünü kaybetmeyecektir.

İnternetin yaygınlaşmasının ardından akıllı telefonların da sosyal medya desteği arttı. Ülkemizde maddi alım gücü yükseldikçe, her cebe akıllı telefon girmeye başladı. Bu gelişme, ülkemizde insanların vakitlerini ciddi şekilde çalmaya başladı.

Türkiye bu pazar payının içerisinde bulunuyor ama pastanın büyük resmi pek parlak durmuyor. Çünkü ülkemizde internetin kullanım alanı büyük ölçüde sosyal medya tarafından harcanıyor. Böylece insanlar internetin eğlence kısmını kullanarak vaktini boşa harcıyor.

Çözüm nedir?

Herkes eğlenceyi hak edebilir. Yalnız sosyal medyayı kullanırken sadece video ve eğlence siteleri takip edilmemelidir. Çünkü bilim ve haber anlamında büyük markalar kendilerini sosyal medyada çok ciddi şekilde anlatmanın derdine düştü. Eğer bilgi sitelerinin direk kaynağına gidemiyorsanız, sosyal medya sayfalarını beğenerek, kendinize uygun bir anasayfa konsepti belirleyebilirsiniz. Böylece sosyal medyada geçirilen vakit sadece arkadaş fotoğraflarına bakmaktan ibaret olmayabilir.

Peki internet girişimi için neler yapmalı?

Öncelikle hangi alanda girişim yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Ülkemizde bu alanda benzer siteler var mı araştırmak gerekiyor. Eğer varsa, pazarın içerisinden kendinize ne kadar pay alabilirsiniz görmelisiniz. Bu durum da çok ciddi araştırma süresi gerektiriyor.

Bütün durumlar olumlu şekilde gelişti. Fikrim var ama sonrasında ne yapacağımı bilmiyorum?

İşte bu noktadan sonrası daha spesifik konular barındırıyor. Öncelikle isim belirlemelisiniz. Belirlediğiniz ismin domainini sorguladıktan sonra .com,.net,.org vs. gibi uzantıların hangisinden hizmet vermek istediğinizi belirleyin. Dikkat edin domain isminiz çok uzun olmasın. Eğer olacaksa da, girişim konunuzla direk ilgili olması gerekmektedir.

Yazılım kısmını nerede, nasıl kullanacağım?

Eğer sitenizi kendiniz kodlamak istemiyorsanız, hazır platformlar kullanmalısınız. Bunun için WordPress tavsiye edilir. Açık kaynak kodlu bir platformdan asla zarar gelmez. Dünya üstünde her 6 siteden 1’i WP altyapısı kullanmaktadır. Böylece kendi yazdığınız kodları, hazır sisteme entegre ederek daha hızlı gelişim sağlayabilirsiniz. Üstelik yazılımdan da anlamıyorsanız, WP size eklentiler sunmaktadır.

Tasarım önemli mi?

Web girişimlerinin belki en önemli kısmı tasarımdır. Yazılımdan daha çok önemli diyebiliriz. Her ne kadar bu kıyaslama doğru olmasa da, çıkarım yapmak mümkündür. Neden? Çünkü; tasarım son kullanıcı ile aranızdaki iletişim kısmıdır. Eğer temanız ve tasarımlarınız profesyonel gözüküyorsa, 1 adım önde başlayacaksınız.

Logoyu nasıl tercih etmeliyim?

Girişim sonrası dertler bitmeyecektir. Logonuzu ne kadar profesyonel birisine yaptırırsanız, o kadar global çözümleriniz olacaktır. Burada uyarmak istediğimiz başka bir  husus vardır. Logoyu yaptırdığınız kişinin deneyimine güveniyorsanız, tasarımcınıza asla karışmayın. Renkleri ve duruşuna kendisi karar versin. Sonuçta işinin erbabı olan kişi kendisidir. İş bittiğinde hala içinize sinmiyorsa, projenizi doğru aktarıp aktarmadığınızı düşünmelisiniz.

Trafik, Bandwith, Host kapasitesi hesaplamasını nasıl belirleyeceğim ?

İlk başta mutlaka minumum değerler üstünden hizmet vermelisiniz. Eğer sitenizin kemikleşmiş kullanıcısı olduğunu hissederseniz, tekrar gözden geçirirsiniz. Hizmet paketinizi yükseltmek, belirlenen maddi farkı ödediğinizde, hızlı şekilde sonuç gösterecektir.

Başarılı olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim?

alexa.com üstünden dünya sıralamanızı ve ülke sıralamanızı güncel olarak takip edebilirsiniz. Sıralamanızı belirlemek, sizin elinizde olduğunu asla unutmayın. Uygun SEO(arama motorları optimizasyonu) çalışmaları ile hedefinize ulaşacaksınız.

SEO çalışması nedir? SEO çalışmalarında nelere dikkat etmeliyim?

SEO uzmanları, Google amcanın sürekli algoritma değiştirdiğini, doğru bir yöntemin olmadığını öne sürüyorlar. Bu yüzden belirli teknikler üstünde yoğunlaşmamak gerekir. Eğer kendinizce bütün teknikleri doğru uyguluyorsanız, hiç korkmadan devam edin. Hangi hususların daha önemli olduğunu bilemeyiz ama bazı yöntemleri sıralayabiliriz. Başka sitelerden referans almak, orjinal içerik girmek, kullanıcının sitede geçirdiği süre, ne kadar çok paylaşıldığı başlıca unsurlar arasındadır. Bizce, ne kadar çok içerik o kadar ekmek…

Web girişiminde sosyal medyayı nasıl kullanacağım?

İşte yazımızın en başında bahsettiğimiz noktaya geri geldik. Ülkenin interneti ve sosyal medyayı ne amaçla kullandığını göz önünde bulundurarak, girişiminize yön verebilirsiniz. Böylece hedefinize uygun adımı atmış olabilirsiniz. Ama asla şu algıya kapılmayın; Türkiye’de eğlence siteleri tutuyor, bizde oraya yönelelim diye düşünmeyin. Hizmet vermek istediğiniz alanda mutlaka alıcı vardır.

Her topalın, bir kör alıcısı vardır.

Yazar : Sencer Gültuna

Kaynak : http://www.neyapneyapma.com/sosyal-medya-ve-web-girisimi-icin-nelere-dikkat-etmeli/

İlişkili Etiketler
Bu yazıları görmek istemez misin?
Yorumlar

Comments are closed.