background img
Sencer Gültuna - Ortancamız Babam

Orkidenin Mesajı

avatar
avatar

Latest posts by Fatih Ayhan (see all)

www.cicekresimleri.org

www.cicekresimleri.org

Kış oldu mu başka güzel olur bu sokaklar. Sokağın başında seyyar bir salep ocağı kurulur. Onun fokurtusunu  duyana başka güzeldir bu şehir.

Ocağa yaklaşana sorulmadan üzerine tarçın dökülerek verilir. Salebi almak değil de onu içmek için boş bir bank bulmaktır mesele. Onu da bulduysanız sizden iyisi yoktur bu şehirde.

Yeni camiye sırtını verip Galata’ya doğru oturup elde sımsıkı tutulan salebin değeri bir şeye değişilmez. Kokusu daha içilmeden insanın başını döndürür. Her seferinde içenin dili de mutlaka yanar. Ama yine de vazgeçilmezidir soğuk kış günlerinin. Hem soğuğa hem de yalnızlığa karşı birebirdir. En güzel hayaller onun eşliğinde kurulur.

Orkide ise en nazlı çiçektir. Onun açmasını beklemekle geçer bazen insan ömrü. Durağan güzellikleri kendine bağlar, bakanı. Sabır gerektirir çiçeğini görebilmek. Aylarca sulamak, toprağına aldığı ışığa bile dikkat etmek gerekir. Onun güzelliğini görmek için günlerce beklemek gerekir.

O günü geldiğinde bir sabah size merhaba der. Ama o zamanda dokunamazsın. Bilirsin ki dokunursan ölecek. Uzaktan sever çabuk gitmesin diye özenle bakmaya devam edersin. Solmasını istemezsin bir yüzü düştü mü bir daha eskisi gibi olmayacaktır o tomurcuk bilirsin.

Şimdi bilmeyen salep ve orkide neden bu yazıda diye düşünebilir? Yapılırken saatlerce sütle kaynaması gerektiği için, salebin yapımı da oldukça zordur. Asıl bilinmesi gereken ise salep orkidenin köküdür. Orkidenin toprak altında kalan yumrusunun kurutulması ile elde edilir. Yani nazı ile tanınan orkidenin onlarcası bir fincan salep için feda edilir. Bu döngü biz salep içtikçe böyle devam edecektir.

Asıl önemli olan bu döngüden kendimiz ile ilgili kurduğumuz anlam. Orkide insanın her zaman aradığı en değerli duygu olan aşk gibidir. Bakmaya bile kıyılamayan bir değerdir. Salep ise onun özünden elde edilen, soğuk kış günlerinde içinizi ısıtan hayallerin başlangıç noktasıdır. Aşkı bekleyen yüreklerde ise o hayaller toprağın altındaki yumru gibi açması beklenen bir orkidedir. Özenle bakılır o tohuma açması muhtemel o çiçek için. İşte o yüzden aşk hayalleri uykudadır. Uykuda olan her şeyin gözünü açtığı bir sabah olduğu gibi, o hayallerde bir gün uyanır.

Özenle bakılan her yumrunun tomurcuk açması gibi, özenle kurulan hayallerde bir gün uyanır merak etme. Umutlu ol sen yeter ki.

Fatih AYHAN / Ocak 2014 / İstanbul 

İlişkili Etiketler
Bu yazıları görmek istemez misin?
Yorumlar

Comments are closed.