background img
Sencer Gültuna - Ortancamız Babam
tumblr_nquo8pJo861sjt6sco1_500

ÖNCE KENDİ AYAKKABILARINI ÇIKAR

avatar
avatar

Latest posts by Burak Buğra Küçükkaya (see all)

Sanılarla yaşarsak, bir kuruntudan öteye götüremeyiz benliğimizi. Birçok insanın da yaptığı gibi tartışmaya açık olmayan mahkememizde; Adalet işlemeyen yargılar için idam habersiz olur. Değer bilmek, değer vermek kadar önemliyken; değişimi göze alamadığınız sevgiler sadece avuntudur. Sabır sükunet doğurur belki ama sükunet kalp kırmak için güzel bir silahtır. Tehlikeli bir oyundur sabır. Tartışmaya açmalı değer verdiğin insanın, senin mahkemendeki duruşmasını.

Kaç kişi düşünüyor olabilir ki güneş doğsa bile ayın kaybolmadığını? Işığından etkilendiğimiz zaman kırıntıları ve değeri hiç değişmeyecek duygular, bu kaos da hiç eskimeyen yüzlerimizde vardır hiç unutamayacağımız, bir sonraki sabaha adı bile kalmayan o parıltılı yıldızlarımızda. Kime ne kadar değer verdiğinden çok, kime ne kadar saydam olduğunla alakalı bu konu. Yarın ona niye bunu söylemedim dememek için git konuş, içinde beton korkuluklar oluşturmadan birlikte yürüyebileceğin yollara, git konuş.

Gözyaşlarında tattığımız o güzel tat, acının hatırlattığı mutluluklardır bir nevi. O zaman sorulara boyun eğer saatler. Acaba düşlediğimiz yarın, dünde kalmış olabilir mi? Ya da sen güzel kardeşim dünle yattığın için mi yarını ıskalıyorsun?

Bak sende farkındasın aslında her insanın kendine ait bir dünyası var. Ve kral veya kraliçe, o sensin. Bugün hayatında değişen ne varsa senin eserin. Bir mahkeme kurarken adaleti kapının dışında, kulis tadında bencilce ve tartışmadan kararlar almamalı. Bir insana kendini savunma hakkı sun güzel kardeşim. Bir de o ne düşünmüş de yapmış bir öğren. Kızılderililer, “Birini yargılamadan önce onun mokasenleriyle, yani ayakkabılarıyla dolaş” demişler.

Böylece onun ne hissettiğini anlayabilirsin. Ama onun ayakkabılarını giyebilmek için öncelikle kendi ayakkabılarını çıkarmalısın! Yani kendi ön yargılarından kurtulmalısın.

Gece vakti karanlıkta bilmediğin çok şey var. Neden günü de öyle düşünmüyoruz. Unutma güneş doğduğunda, ay gizli bir tanık gibi hayatında hala.

 

BURAK BUĞRA KÜÇÜKKAYA – SAMSUN – ARALIK 2015

İlişkili Etiketler
Bu yazıları görmek istemez misin?
Yorumlar