background img
Sencer Gültuna - Ortancamız Babam
26183558_kurgannsrr16

Kubilay Öz- Kızıl Elma&Kurgan’ın Sırrı

Türk tarihi ve tarihi kurgularla yazılan kitapların sayıları son yıllarda giderek artıyor. Bu sevindirici haberlerden birisi de bugün size bahsedeceğim “KIZIL ELMA- KURGAN’IN SIRRI” kitabıdır.

Kızıl Elma, Türk mitolojisinde Türkler ve de özellikle Oğuz Türkleri için üzerinde düşünüldükçe uzaklaşan ancak uzaklaştığı oranda cazibesi artan ülküler veya düşlerdir. Türk devletleri için bir hedefin ve amacın simgesidir.

Kızıl Elma, Türkler tarafından değişik şekillerde tasvir edilmiş olup bazen bir belde, bazen bir taht, bazen de dünya hakimiyetini temsil eden som altından yapılma kızıl renkli bir küre olmuştur. Bazen fethedilmesi gereken illeri ifade eder, çoğu kez ise bütün Türklerin, tek bayrak altında toplandığı devletin simgesidir.

Türklerin ülküsü Kızıl Elma;

Bu altın top bazen zaferin işareti, bazen hakimiyetin sembolü, bazen de fethedilmek üzere hedef seçilen yerin sembolü olarak ifade edilmiştir. Çok eski bir Türk inanç ve töresi olan Kızıl Elma, Türkistan’dan Hazar Denizi’nin doğusundan gelen Oğuzların, Hazar kağanının ipek çadırının üzerinde hakimiyetinin ifadesi olarak bulunan altın topu yani Kızıl Elma’yı ele geçirmeyi ülkü edinmişlerdir.

Yakinen tanıdığım yazar Kubilay Öz uzun süre bu kitabın üstünde çalıştı. Türk milli değerlerine ve İslam ahlakına göre kalemini yontan Kubilay Öz, bu roman sayesinde İlesam’ın en iyi roman ödüllerinden birisini de aldı.

Roman kaliteli olunca, ödül kendiliğinden geldi. Şimdi size romanın basın bülteninde yazan yazıyı paylaşarak tavsiye edeceğim.

M.Ö. beşinci yüzyıl… 
Bir Türk Hakanı’nın gördüğü kutlu bir düş sonucunda yaşanan gizemli olaylar ve her yanı som altından yapılmış göz kamaştırıcı bir elbise… Bundan tam 2500 yıl sonra Kazakistan’da, tesadüfen bulunan bir kurgan. Kurganın açılmasıyla gün yüzüne çıkan Altın Elbise’nin etrafında yaşanan gizemli olaylar… Türklere düşman olan ve intikam hırsıyla yanıp tutuşan bir Rus gencinin saplanıp kaldığı bataklık… Vatan sevgisiyle yanıp tutuşan bir Türk subayı ve onun kahraman timi… Güneydoğu’dan Kuzey Irak’a oradan Türk tarihinin derinliklerine ve Vatikan’a uzanan sırlarla dolu bir yolculuk… Ve… “Kızılelma Ülküsü” peşinde koşan, kendisini tarihten gelen sırların kucağına bırakan Sungur Timi’nin nefes kesen macerası…

Bize düşen destek olmaktır. Bu romanın hakkını vermek için, muhteşem kurgunun yanında tarihi bilgilerde edinmektir.

Eğer bizler etrafımızda olan bu güzel gelişmelere destek olmazsak, güzellikler yok olacaktır. Karşımızdaki kişinin kim olduğunun önemi yok, uzayan kol bizlerden(!) olsun…

Samimi kelimelerle yoğrulmuş bir yazarın kalemini keşfettiğinizde, yenisinin çıkması için gün sayacaksınız.

Kim bilir belki yakında, yeni kitapları geliyordur.

Saygıyla…s

 

SENCER GÜLTUNA

 

phpThumb_generated_thumbnail

İlişkili Etiketler
Bu yazıları görmek istemez misin?
Yorumlar