background img
Sencer Gültuna - Ortancamız Babam
11350844_10153074747881074_4731386335100853634_n

Kıyıya Vuran Çocuktan Utanın! Kime Şikayet Edeceğiz?

Tam aralıksız köşe yazmaya karar veriyorum, siyaset patlıyor. Siyaset yazmamaya kararlıyım. Etrafımdakileri de kırmaya başlıyorum. Sonra “kırılırsa kırılsın, gerçekleri yaz” diyorum bu sefer iş ciddi büyüyor. Madem kırılan gücenen çok siyaset yazmayacağım diyerek vazgeçiyorum.

Edebiyat, sinema, kültür vs. yazacağım bu sefer şehit haberleri geliyor. İçimiz yanarken millet ne yapsın kültürü vs. vazgeçiyorum.

İçimden gelenleri herkes gibi sosyal medyada yazayım diyorum, klavye delikanlıları ve içi boş fikriyat ve külliyat ustaları ortaya çıkıyor. Bir bakıyorsun meydan bilgi kirliliği üreten “gerizekalı” insanlara kalıyor.

Sonra tamam madem öyle siyaset yapmayalım diyorum, şehit haberleri geldikçe geliyor. Suçlu arayayım derken, dua etmeyi unutuyorum…

Neyse otokontroller bol bu aralar.

Yazmayınca, içini dökmeyince olmuyor. Yazanlara sessiz kalıyorsun bu sırada. Okkalı bir laf yapıştırmak gerek diyorum, ne yarar diyerek ondan da uzaklaşıyorum. ( *** dan sonrayı takip et, kıyıya vuran acizlik geliyor!)

***

N’apcaz bilader?

Susacağız. Eyvallah.

Eee abi konuşuyorlar ama!

Susacağız.

Reis ülke diyorum?

Şşş. Sessiz ol!

Yoldaş, insan diyorum?

Detttt!

Ümmet, din?

Oooo…

****

SURİYELİ ÇOCUK

Her şeye sessiz kaldım. Şuna şuna desem, yine taraf olacağım! Şehit Mehmetçikler gibi vicdanımızı aşırı zorlayan bir trajedi var.

Ama sessiz kalmayacağım bir olay oldu.

Bodrum’da kıyıya vuran bir çocuk.

Duymamışındır belki? KIYIYA VURAN ÇOCUK.

KIYIYA VURAN ÇOCUK.

KIYIYA VURAN ÇOCUK.

ÇOCUK.

İNSAN.

KIYIYA VURAN!..

Farkında mısın?

Bu fotoğraf karesi insanlığın bittiği son gündür! Artık bundan sonra kimse insan değildir. Yazıklar olsun bizlere. Hadi biz suçumuzu biliyoruz!

Ya o savaşı çıkarıp, beşiğinde uyumak yerine onu sahilde kıyıya vurmaya sürükleyenlere ne demeli? Yatacak yeriniz yok oğlum! Adam değilsiniz! Beş para etmezsiniz!

Petrol için mi bu çocuğu evinden ettin ? İnşallah o petrolün kuyusunda 7 sülalenle yanarsın!

Ülkenin iç güvenliği için mi evinden ettin? İnşallah kendi silahından çıkan kurşun ile ölürsün!

Beddua ederek günaha girmek istemem ama beni insanlığımdan soğuttunuz.

Üstelik Bodrum’da kıyıya vurması ve onun medyada “yeterince” değerlendirilememesi içler acısı. Çünkü Bodrum’da kıçını başını, plakasını aldığımız nice “ünlü” insanları medyada gördük. Kaç beden giydiğini bile ezberlettiniz. Peki bu çocuk ne olacak? Garibimin ayakkabısı ayağında “sözüm ona umuda” yolculuk yapıyordu. Umut veren dillerinizi s**..

Artık hiçbir kitap bu kadar dramı yansıtamayacak. Kelimeler kifayetsiz kaldı. Bu dünyaya çocuk getirmek insanları korkutur oldu.

Bu savaşı başlatanlar kendi çocuklarının geleceğini mi düşündü? Kendi çocuğu kadar değer verdi mi? Bilmiyorum….

Ama bence siz ne yapın biliyor musunuz?

Bodrum’a gidip, #bodrum ve #tatilkeyfi yazarak o sahilde fotoğraf çektirin! Bu lekenin üstünüzde nasıl durduğunu gözlerinizle görün. Twitter adreslerinizden “dünyayı kurtarın” ve kapak sözlerle etrafınızdakileri kırın.

Çözemeyeceksiniz. İnsanların içindeki bu kirli hasetliği silemeyeceksiniz.

Çünkü İNSANLIK KIYIYA VURDU.

***

FİLİSTİNLİ ÇOCUK

Bu arada değinmeden geçmek istemiyorum.

İsrail askerlerinin çocuğa yaptığı işkenceyi gördünüz. Kadınlara düşünmeden tokat, yumruk ve tekme atan“aşağılık askerleri” gördünüz.

O çocuğun tek suçu Filistinli olmak. Ve bu çocuğun yaşadığı travmayı düşünün. Zaten doğru düzgün bir geleceği olamayacak ama bu yaşadığı nedir? Üstelik bakan hala televizyonlardan diyor ki, “ o çocuk öldürülmeliydi” demeci veriyor.

Eee seni kendini bilmez aşağılık. E be seni korkak asker! Sana ders vermesi o kadar kolay ki!..

Biz müslümanlar olarak gerçekten akıl tutulması yaşıyoruz. Yoksa sen o bölgede bırak bu hareketleri yapmayı, parmaklarının üstünde yürümeye korkardın!

#azalıyoruz zulüme seyirci kaldığımız sürece!…

**

“O” ÇOCUK

Şimdi söyleyin, doların ederi ne kadar?

 

SENCER GÜLTUNA

@sencergultuna

 

İlişkili Etiketler
Bu yazıları görmek istemez misin?
Yorumlar