background img
Sencer Gültuna - Ortancamız Babam
iletisim

Kıyaslama

avatar
avatar

Latest posts by Kelime Atölyesi (see all)

1) Kıyaslama, bir başkasına olan beğeninizi ve hayranlığınızı ifade ederken, çocuğunuz için bu duyguları taşımadığınızı ve onun başarabileceğine güvenmediğinizi ima eder.
2) Kıyaslama, sonuç odaklı bir tutumu ifade eder. Çocuğunuzu bir başkasıyla kıyasladığınızda, onun gösterdiği gayreti, hevesi, şevki hiç hesaba katmadığınızı, bütün ilginizin, elde edilecek sonuçta odaklandığını ifade etmiş olursunuz. Gösterdiği gayret ve hissettiği hevesin sizin gözünüzde bir değeri olmadığını anlayan çocuk, hayal kırıklığına uğrar ve şevkini kaybeder.


3) Sonuç odaklı bir başarı anlayışı çocuğun gücünü elinden alır, sonucu değerlendirecek olan bir dış otoritenin eline verir. Sonuç odaklı başarı anlayışı, çocuğun öğrenme ve gelişme şevkini öldürdüğünden, onun sürekli gelişiminin en büyük engelini oluşturur.


4) Bir insanın sürekli gelişimini ve iyileşmesini sağlayan en önemli kaynak, onun yaşam deneyimleridir. Öğrenci yaşam deneyimini sonuç odaklı olarak değerlendirirse sürekli karşısına, ”başardım” ve ”başaramadım” seçenekleri çıkar. ”Başardım” ve ”başaramadım” seçenekleri arasında kaldığı sürece, çocuğunuz gelişmeye olanak bulamaz. Çocuğunuz yaşam deneyimine çaba odaklı yaklaştığında ise, karşısına bir öğrenme ve gelişme fırsatı çıkar.


5) . Öğrencilerin daha başarılı olma isteğiyle devam ettikleri özel Eğitim ve Etüt Merkezlerindeki öğretim; , okula paralel yürütülen tamamlayıcı ve pekiştirici bir öğretim şeklidir. Her ne kadar ücret olarak aileleri zor durumda bıraksa da öğrencinin geleceği için çok iyi bir yatırım olacaktır. Keşke devlet okulları eğitim ihtiyacına tam olarak cevap verebilse de Kurs ve Etüt Merkezlerine hiç gerek kalmasa. Fakat devlet okulları eğitim işinde ciddi bir başarı sunamıyor. Bu sebeple devlet okulları eğitimde istenen çıtayı tutturana kadar Etüt Eğitim Merkezleri vatandaşlar tarafından talep edilecektir. Sizlerde en iyi eğitimi veren kurumları seçerseniz başarılı olabilirsiniz İnsan hayatının vazgeçilmezlerinden biri olan eğitim, günümüzde tabi bir ihtiyaç haline gelmiştir. Eğitim-Öğretim hiç kuşkusuz büyümek isteyen bir devletin en ciddi önceliğidir. Eğitim sistemleri ve yöntemleri değişir, bilim değişir, teknikler değişir, teknoloji değişir ve gelişir; ama değişmeyen bir şey vardır; o da gerçektir. Size düşen görevse, o gerçeği bulmaktır. O gerçek de eğitimin gerçek anlamını bilmektir! “Sizin çok şey istemek hakkınız.” Başarı ve mutluluk dileklerimle.


ÖZEL BAŞKENT VATAN ETÜT EĞİTİM VE KURS MERKEZİ
“ATATÜRK CADDESİ NO. 74. TEL: 0312 268 18 18- 0312 269 16 16
Dursun ÖZTUNCA
EĞİTİM UZMANI.

İlişkili Etiketler
Bu yazıları görmek istemez misin?
Yorumlar