background img
Sencer Gültuna - Ortancamız Babam
f6ffca47-0712-414d-8583-bd8e2e1072cd

Kırık Merdiven Kitabını- Melih Yıldız Eleştiriyor…

Kırık Merdiven Kitabını- Melih Yıldız Eleştiriyor…

Kelime Atölyesi’nde başlayan yolculuk ‘’Kırık Merdiven’’ kitabı ile devam etti. Fevzi Gültuna’nın yaşanmış öyküleri kaleme aldığı kitabı, Sokak Kitapları Yayınları etiketi ile raflarda ki yerini aldı.

Kitap yıllar önce ailesini terk edip, başka bir aile ile yurt dışına çıkan bir çocuğun yıllar sonra ülkesine geri dönerek, o günden beri görmediği kardeşi ile buluşmasının yaşattığı duygusal an ile başlıyor. Daha sonra ise günümüzde sıkça yaşanan aile sorunlarını, ihanetleri ve göç olaylarını ele alan öyküler ile devam ediyor.

Gültuna, aslında hepimizin yaşadığımız toplumda gördüğü, kendimize örnek almamız gereken ama örnek almadığımız olaylara öykülerinde yer vererek, okuyanlarda farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Şüphesiz Gültuna’nın bu olayları tereyağından kıl çeker gibi toplumdan almasında yaşamış olduğu hayat tecrübelerinin de payı büyük.

Fevzi Gültuna’nın dili oldukça yalın. Ancak çoğu yerde cümleleri gereksiz olarak uzattığı gözden kaçmıyor. Cümleleri bu derece uzatıp virgül ile ayıracağına, yeni bir cümleye başlasa okuyucunun daha az yorulmasına neden olur. Kitaba genel olarak bakacak olursak da her öyküde farklı zamanlar içinde öyküleri kaleme alıyor ve okuyucuya her defasında sanki farklı yazardan hikâyeler okuyor hissi veriyor. Gültuna’nın mekân betimlemeleri ise oldukça zayıf, hatta hiç yok denecek kadar. Mekân betimlemelerine gereken önemi verse okuyucuyu da olayların içine katarak, hikâyeleri daha da gerçekçi yapar. Ama Gültuna bunu neredeyse hiç yapmıyor.

Gültuna öykü konularını genelde ahlak üzerine ve insanda merhamet uyandıracak hikâyeler içinden seçmiş, bunu yaparken öykü içinde insanı düşünmeye sürüklüyor. ‘’Acaba ben olsam ne yapardım? Biz de böyle olur muyuz?’’ sorularını insana sorduruyor. Gültuna’nın yapmış olduğu bir başka hata ise bazı hikâyelerinin sonunda okuyucuya nasihat vermesi oluyor. Buna ise hiç gerek yok, çünkü ana düşünceyi okura bırakması gerekiyor. Zaten öykülerin amacı da bu değil mi?

Kırık Merdiven Fevzi Gültuna’nın ilk kitabı; okumamız ve düşünmemiz gereken  hikayelerden oluşan…

 

MELİH YILDIZ

 

 

İlişkili Etiketler
Bu yazıları görmek istemez misin?
Yorumlar