background img
Sencer Gültuna - Ortancamız Babam
IMG_5745

Keşan

KEŞAN

Ünü Tüm Dünyayı Saran Bir Dokuma Harikası Keşan Diyarı Çarşıbaşı…

IMG_5745

Keşan, Çarşıbaşı’nda tüm dünyaya sunulan Karadeniz’in de en önemli simgesel el sanatı ürünlerinden biridir. Patenti Çarşıbaşı’na ait olan ve saf pamuğun boyanmasıyla elde edilen keşandan her türlü hediyelik ve günlük kullanılabilen eşyalar yapılmaktadır. Her renk ve desenden 350 kadar tezgahta dokunan Keşan halkın önemli geçim kaynaklarından biridir.

Kendine has özellikleri olan ve Trabzon’un Çarşıbaşı İlçesinin simgesi haline gelen Keşan bezi; saf pamuk ipliğinden ikat tekniğiyle ( genel olarak dokunmadan önce ipliklere uygulanan su geçirmeyen ve neme karşı gelebilen bir madde ile hazırlanan çözgünün belirli aralıklarla sıkıca kapatılarak uygulanan boyama tekniği ) boyanarak hazırlanıyor.

IMG_5714

Dört ana renkten ( bayrak kırmızı, optik beyaz, siyah, açık sarı ) oluşan çözgü hazırlandıktan sonra, el tezgahı üzerinde desen çubukları vasıtasıyla şekillendirilerek dokunuyor. Dokunan ürün amacına uygun olarak işlenerek tüketicinin beğenisine sunuluyor. Üretim alanı Çarşıbaşı ilçesine bağlı köylerle şehir merkezindeki atölyeler olarak belirtilen Çarşıbaşı Keşanı’nın üretiminde, iplikler düzgün bir biçimde geriliyor. Üzerine desen çiziliyor. Her renk için ayrı ayrı grup bağlamaları yapılıyor. En koyu renk açık bırakılarak koyudan açığa doğru boyama gerçekleştiriliyor. En son en açık renk boyanıyor. Beyaz kalacak yerler dışında bağlanmış bütün renkler açılmış oluyor.

Desenlerde simetri hakim bulunuyor. Çarşıbaşı Keşanı’ndan, folklorik olarak gömlek, etek, çanta, örtüler, şapkalar ve çocuk kıyafetleri yapılıyor. Keşan kumaşı üzerinde nakış tekniğiyle yapılan işlemeler, başörtüsü olarak da kullanılabiliyor.

İlçe genelinde 350 civarında tezgahta üretilen Keşan bezi, kendine has motifler içeriyor. Bu desenler ve motifler yöreye özgü nitelikte oluyor.

Günümüzde Çarşıbaşı’nın merkez ve köylerinde 350 civarındaki dokuma tezgahı ile yıllık 1.400.000 m2 üretimi yapılan keşan; 2009 yılı içinde Çarşıbaşı Kaymakamlığı, Çarşıbaşı Belediyesi, Geleneksel Çarşıbaşı Keşanını Yaşatma Geliştirme Derneği ile ilçenin önde gelen üreticileri tarafından yapılan çalışmalarla Türk Patent Enstitüsü’nce Keşan’nın Çarşıbaşı’na ait olduğu tescillenmiştir.

Melih Yıldız

İlişkili Etiketler
Bu yazıları görmek istemez misin?
Yorumlar