background img
Sencer Gültuna - Ortancamız Babam
uc-tane-dev-karga-ve-yasli-adam

Karga Gak Der Ama Bak Ne Der

avatar
avatar

Latest posts by Fatih Ayhan (see all)

uc-tane-dev-karga-ve-yasli-adam

Karga bu! Ne desek hakkında bizi ters köşe yapacağına dair şüphem yok. Kurnazlığı bir tilkiye bırakmayacak kadar zeki ve bir o kadar da meraklı.

Kargayı aptal yapan bir masaldır. İlk okuduğumuz kitaplardan aklımızda kalan bu masalda; Kurnaz tilki, karganın ağzındaki peynire göz diker. Bu peyniri almak için kargaya “Gözüm kör olsun yalanım varsa, doyamıyorum şu güzel ve pırıl pırıl olan tüylerinize. Bu ormanda başka bir güzel yoktur sizin gibi. Sesinizde tüyleriniz gibi güzelse kralı olmalısınız bütün ormanın.” demiş. Bu güzel sözler karşısında aklı başından giden karga, sesini duyurmak için ağzını açtığında düşürmüş ağzındaki peyniri. Peyniri alan kurnaz! tilki gülmüş haline ve güven konusundaki dersini verip kargaya dönüp gitmiş geriye.

Dilinden dolayı bir ceza almış bizim karga. Ama dilinden dolayı bir kezde mitolojide cezalandırılır bizim karga. Yunan mitolojisinde karga, Athena’nın sevdiği beyaz bir kuşmuş. Ama sonra Apollon tarafından cezalandırmış ve kapkara bir kuş olmuş. Ceza sebebi de tutamadığı dili olmuş. İşte bu yüzden bizim karga “Dilimi eşek arısı soksun” diyemediğinden “Kılavuzu karga olanın başı beladan kurtulmaz” sözünün esiri olmuş anlayacağınız. Buraya kadar olan bölümde kılavuz ve karga konusunda hem fikir olduğumuzu düşünüyorum.

Evet bizim karga bu durumdan nasıl zeki ve kurnazlığa terfi edecek o zaman. Bazı yapılan araştırmalarda 100 kelime öğrenebildikleri düşünülürse “kuş beyinli” benzetmesini hak etmedikleri görülür.

Doğadaki diğer kuşlar arasında ceviz yiyebilen tek kuş türü olmaları bir adım daha öne geçirir. Bir cevizi yukarıdan aşağı bırakarak kırmayı akıl etmek ve yemek zeki olmakla eş değer, kuşlar arasında.

Kılavuzluğu kabul görmeyen karga, Kur’an-ı Kerim de yol gösterici olması ile karşımıza çıkar. Habil ile Kabil’in hikayesinde, Kabil’in aciz olduğu görmesine ve pişman olmasına bir karganın vesile olması şu ayetle anlatılmıştır. “Allah, kardeşinin ölüsünü nasıl gömeceğini göstermek üzere, ona yeri eşeleyen bir karga gönderdi. “Bana yazıklar olsun! Kardeşimin ölüsünü örtmek için bu karga kadar olmaktan aciz kaldım” dedi de ettiğine yananlardan oldu.” (Maide 5:31)

İşte garip bir hayvanmış, bizim karga. Aptalken zeki, kılavuzluğuna bile güvenilmezken bir  yol gösterici olarak karşımıza çıkabiliyor. Bazı kaynaklarda söylenen 500 sene kadar yaşadıkları da düşünülünce hayata tutkuyla bağlandıkları da görülebilir.  

Hayat bu işte, hepimize aynı dersten farklı notlar verir. Aptal olup peyniri kaptıranında, kurnaz olup cevizi kıranında aynı karga olduğu gibi. Kara kargadan varmak istediğim kara mizahtı belkide. Çünkü peynir olmak düşer bazı cevizlere.

Fatih AYHAN / Ağustos 2013 / Dörtyol 

İlişkili Etiketler
Bu yazıları görmek istemez misin?
Yorumlar