background img
Sencer Gültuna - Ortancamız Babam

Her Ayın On Yedisi

avatar
avatar

Latest posts by Fatih Ayhan (see all)

Kaynak: igniteboulder.com

Kaynak: igniteboulder.com

Numeroloji araştırmacıları yaptıkları sınıflandırmada on yedi sayısını olumlu sayılar arasına koymuşlar. Astronomi bilimi ise on yedi sayısının ruhsal bir sayı olduğu söyler. Ayrıca kişilik analizinde ismi on yedi sayısına denk gelen insanların zorlu hayat tecrübelerinin ardından kalıcı başarılar elde edeceğini dile getirir astronomi. O zaman bizde geçmişten günümüze bu sayının peşine düşüp bu başarı izini arayalım. Bunu biraz daha basitleştirmek adına her ayın on yedisini takip edelim.

İlk ayımız ocak. Tarihler 17 Ocak 1875’i gösterdiğinde Karaköy-Beyoğlu tüneli hizmete açıldı. Böylelikle Tünel dünyanın en eski ikinci ve kısa metrosu olma özelliğini elde etmiş oldu. Tünel’e çok yakın bir noktada olan Kılıç Ali Paşa Cami’sinin inşaatında esir olarak çalışan Cervantes’in yazdığı Don Kişot ise ilk olarak 17 Ocak 1605 tarihinde yayımlandı.

Şubat ayına geldiğimizde ise garip bir olaya değinmek istiyorum. 17 Şubat 1935 tarihine İstanbullular garip bir yasak ile uyandı. İstanbul’da o tarihte tam sebebi bilinmese de kartopu oynamak yasaklandı. Çocuk büyük demeden bu eğlenceden herkes mahrum kalmış o tarihte. Bu yasak ne zaman kaldırıldı yoksa biz halen bir yasağı ihlal mi ediyoruz tam olarak bilmiyor rum ama siz her kar yağdığında bunu aklınızda bulundurun.

Mart ayının on yedisinde ise edebi tarihimizin önemli bir döneminin tohumları atılmıştır. 17 Mart 1891 tarihinde kurulan Servet-i Fünun dergisi etrafında toplanan yazarlar edebiyatımızda Batı etkisinde yeni bir hareket başlatmışlardır.

17 Nisan İstanbul için kısmen sakin geçse de, 17 Nisan 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un adalarını alarak fethin ilk adımları atmaya başlamıştır.

17 Mayıs tarihini ise bir başarı ile hatırlayalım. 17 Mayıs 1995 tarihinde Nasuh Mahruki Everest’e tırmanan ilk Türk olmuştur.

17 Temmuz 1975 ise Dünya tarihi için önemli bir ana tanık olmuştur. Soğuk savaş döneminden kalan bir yarış olan uzay yarışı Amerikan Apollo ve Rus Soyuz uzay araçlarının uzayda birleşmesi ile son bulmuştur.

17 Ağustos 1999 tarihi ise bize çok acı bir olayı hatırlatmaktadır ama son yaşadığımız olaylar dikkate alındığında gerekli dersleri almadığımızda görülmektedir. 17 Ağustos 1907’de ise otomobil gibi taşıtların ithaline izin verilmiş ve İstanbul’un en büyük sorunlarından olan trafik çilesinin temelleri atılmıştır!

17 Eylül 1908 tarihinde ise Dünya Havacılık tarihinde bir ilk yaşanmış ve Selfridge bir uçak kazasında ölen ilk kişi olmuştur.

17 Ekim 1933 tarihinde ise Albert Einstein Almanya’dan Amerika’ya kaçmıştır.

17 Kasım 1922 tarihinde ise son Osmanlı Padişahı Vahdettin İstanbul’u terk etmiştir.

17 Aralık 1971 tarihinde ise 3. Haliç köprüsünün temeli atılmıştır. Günümüzde de Haliç bu yüklerinden kurtulamamıştır.

Her ayın on yedisini bir olayla hatırlamaya çalıştık. Bir ayı atladık. Onu da doğumlarla hatırlayalım. Sinema tarihimizin Hafize Anası olan Adile Naşit bütün sevecenliğiyle dünyaya 17 Haziran 1930 tarihinde merhaba dedi. Onu hep bu ana şevkati ile hatırlayacağız.  Doğum kadar iyi hatırladığımız anılarla güzel günlerimiz olsun. Sağlıcakla kalın

Fatih AYHAN / Haziran 2014 / İstanbul

İlişkili Etiketler
Bu yazıları görmek istemez misin?
Yorumlar

Comments are closed.