background img
Sencer Gültuna - Ortancamız Babam
turk-bayragi

EŞZAMANSIZ!..

avatar

Murat Burak Aslan

Aşırı merhamet,aşırı sadakat,sonun felaket
avatar

Latest posts by Murat Burak Aslan (see all)

 

Kabuklaşıp birer tabu haline gelmiş sanırım artık bazı şeyler.
Bugün günlerden ne? Ya da hangi gün olduğunun önemi ne?
Ne fark eder? Tadı mı kaldı ki artık birçok şeyin?
Böyle sır gibi konuşmak istemem gerçi. Okuyan herkes sıkılacak belki ama bu soruları çevremdeki çoğu insanın hem kendilerine hem de bana yönelttiklerini görüyorum ve siz aile dostlarının fikirleri, çevremle ne kadar orantılı bir hayat sürdüğümün göstergesi niteliğinde olacak.
Her şeyden önce, beyinlerimiz kabuklaşmış. Doğru düzgün düşünemez olmuşuz. Vicdanlarımız nasır tutmuş, ilgimiz başka yerlere kaymış. Nasıl her cismin bir ağırlık merkezi varsa, insanların ve hatta toplumların da birer ağırlık merkezlerinin olduğuna inanmışımdır hep. Sanırım ağırlık merkezlerimiz de şaşmış ki bence en kötü olanı da bu.
1 aydır hergün günlerden mübarek Ramazan’dı. pkk terör örgütünün saldırıları ara vermeksizin devam etti. Kuruluş yıldönümleri olan 14 Ağustos tarihinde de eş zamanlı iki saldırı düzenlerdiler ve yine yeniden şehitler verdik. Kuruluş yıldönümlerini kutladılar akılları sıra. Halen günlerden Ramazan ve Oruç’du. Dikkatinizi çekerim! Ramazan ayında, kuruluş yıldönümlerini kutlamak için bu devletin iki gücü olan hem Asker’e hem Polis’e eş zamanlı saldırı düzenleniyor. EŞZAMANLI…
Olayın üzerinden birkaç gün geçiyor, meclisteki örgün yandaşları, resmen dağdaki örgüt üyeleriyle buluşuyor, sarmaş dolaşlar. Öpücükler, sarılmalar, gülücükler ve sevgi gösterileri havalarda uçuşuyor. Ellerde de bir zafer işareti. Şu cürete bakar mısınız? Örgüt elemanları senin ülkende yol kesip kimlik kontrolü yapıyor, sen devlet olarak koltuğunda oturuyorsun. Bu nasıl bir basiretsizliktir? Nasıl bir düzensizliktir? Bu nasıl bir nizam? Nasıl bir intizam?
Olayın şarlatan kahramanlarından açıklama gecikmiyor; “orada yaşanan şey bir duygu patlamasıydı, sevgi birikimiydi. Bu ülkenin gerçekleriydi”. Pes!!!
Adamlar dalga geçiyor, senin otoriteni kabul etmediklerini ısrarla dillendiriyorlar. Alay ediyorlar resmen hem devletle, hem milletle. En önemlisi de şehitlerle alay ediliyor. Hani bıçağın dayanıp da paramparça ettiği kemikler var ya, sızım sızım sızlıyor. Sen o sümüklülere hala dokunulmazlık veriyorsun ve milletin vekili tayin ediyorsun. Yazık!..
İnsanlar yeni bir güne uyanıyor, mutlu olmak istiyor artık. Ağızlarındaki o kan tadından, boğazlarından acı acı gelen o kan tadından Bayram şekerleriyle kurtulmak isteyen halkın, bayram sabahına uyanıyor. Artık günlerden “bayram” olmuş. İnsanlar sevdiklerini ziyaret için sokaklarda, Senin sembol kentlerinin başında gelen Gaziantep’in orta yerinde bombalı saldırı düzenleniyor…
Haberlere bakıyorsunuz, neredeyse hiçbir kanal haberlerine taşımamış bu elzem olayı. Spor kanallarındaki alt yazıyla öğrenmiş olmamız ise işin ilginç bir boyutu tabi. Olaydan iki saat sonra, isim vermek istemediğim bir kanalda magazin programı dolu dolu yayınına büyük bir şevkle devam ediyor ve haberde Süper star diye lanse edilen transparan ve göz alıcı kıyafetinden, o gece çıktığı sahneden falan bahsediyor. Kaldı ki eğer sen 11 Ay’ın Sultanı Ramazan Ayı’nda bu kıyafeti giyme cüretinde bulunuyorsan, süper star olma imkanın tartışılır ama neyse, o kısma girmek bile istemiyorum.
Cidden şaşkınlık verici olaylar ya bunlar!
Ertesi gün muhalefet iktidara atıyor, iktidar muhalafete. Sırf muhalefet olmak için, dur elime fırsat geçti bir şeyler söyleyeyim demek için konuşup demeç verilmez ki! Bu siyaset ne kahpe bir şeymiş ben anlayamadım gitti.Allah sizi de kahretsin partilerinizi de. Artık partiniz için değil de devletiniz, milletiniz için konuşmaya başlayın,yeter!!!
Düşündüm de, kimileri Sabah Ezanı’nın bir an önce okunması için dua eder Allah’a, kimileri de sabah olmasın ister. Çünkü güneş, sabah ezanından hemen sonra doğar. Gariban evladı, nöbetteki toy asker bir an önce gün aydınlansın ister korkudan titreyerek, dilinde bir dua. terörist de hava aydınlamadan aniden saldırabilmek zamanını ve fırsatını kollar.
Fatih Terim Hoca’nın söylediği gibi, bizim örfümüzde, adetimizde, sıramızda, töremizde ve ananelerimizde böyle şeyler yoktur. Biz komşusu açken tok durmayı kabul edemeyen bir millettik bize ne oldu? Askeri, polisi, halkı şehit olduğunda hala haftanın şık ya da güzelini seçmek, eline fırsat geçmişken konuşmak, insanlarımız ölüyorken umursamayıp bir haber bile yapmamak da ne oluyor?

Bizi biz gibi, benliğimizle yaşadığımız yıllarla bu günler arasında bir eşzamansızlık var…
Değerli aile dostları,

Ben, içimden gelenleri, içimden geldiği gibi, içimden gelen kelime ve cümlelerle sizlerle paylaşmak istedim. Daha fazla içimde tutamadım. Siz de düşüncelerinizle, hissettiklerinizle benimkileri örtüştürebildiyseniz, en azından “ben de buna benzer şeyler düşünüyorum” diyebildiyseniz ne mutlu. Aksi taktirde vaktinizi aldım, üzgünüm. İnşallah, içimden güzel şeylerin geçtiği günlerde yeniden muhabbet edebilmek ve düşüncelerimizi paylaşabilmek dileğiyle…

Sahibinden temiz gözyaşları dökülse de bazen, kimse alamaz sahilime vurup içimi ferahlatan hayalleri

Üstüne gölge düşmeyen kaldırım taşları beni iyi tanır, arada bir sönse de iyidir sokak lambası altında seher yeli…

Murat Burak Aslan

İlişkili Etiketler
Bu yazıları görmek istemez misin?
Yorumlar
  • comment avatar Fatih AYHAN 25 Ağustos 2012

    İçinde bulunduğumuz durumu bu kadar içten kaleme aldığın için teşekkürler, senin gibi düşünen ve hayalleri olan insanlar bu ülkenin umudu.

    Saygılarımla,