background img
Sencer Gültuna - Ortancamız Babam
ekranlıdaktilo

Ekranlı Daktilodan Notlar

avatar
avatar

Latest posts by Kelime Atölyesi (see all)

ekranlıdaktilo

Halk olarak topu taca atmak kadar sevdiğimiz başka bir şey yoktur desem aslında yalan söylememiş olurum. Bilişim dünyasının efsane şirketlerinden IBM’in kurucu başkanı Thomas J. Watson 1943 yılında “Sanırım dünyaya 5 bilgisayar yeter de artar bile” sözleriyle özetlemişti bilgisayarın kafasındaki geleceğini.

Günümüz gençlerinin espiri konusu olan bu sözlerini kim bilir adamcağız ne düşüncelerle söylemiştir. Askeri haber alma veya ilaç sanayi için gerekli sistemlerin kurulmasına beş bilgisayar yetecekti belki de. Kimse o günlerde teknolojinin bu kadar gereksiz amaçlarla kullanımını beklemiyordu sanırım. Eee kim günün birinde cebinde taşıyacağı bir telefonun işlem gücünün, aya yollanılan ilk insanlı uzay mekiklerinden daha kuvvetli olmasına rağmen candy crash oynanmak için kullanılacağını tahmin edebilirdi ki?

İroninin kralı da bizim halka mahsustur, daha düne kadar elinde floppy disketle dolaşan 90ların ergenlerini dışlayan, o ekranlı daktiloyla geçirdiğin zaman kadar kitap okusaydın, âlim olurdun diyen kim varsa şimdi elinde bir Ipad. Teknoloji adı altında bizlere sunulan veya en azından bizim kendimizi gelişmiş hissetme içgüdümüzün istem dışı hayatımıza tecavüzünü fark etmek için öyle uzaklara bakmamıza hiç ama hiç gerek yok, sırf tarla sürülen bir oyun için facebooktan arkadaş olarak ekleyip yıllardır ortak metroyu paylaştığımız biri, hatta yakın akrabanız olduğunu öğrendiğiniz hiç mi olmadı?

Bir düşünün yazının, mürekkebin, telgrafın, telefonun icadı insanları hep yakınlaştırmak, toplumsal iletişimi geliştirmek için mihenk taşı olması için bulunmuş veya geliştirilmiş sistemlerdi. Ayda hatta haftada bir olan akraba yakın ziyaretleri, önce mektup ardından telgraf sırasıyla telefon ve günümüzde yüz atmış karaktere sıkıştırılmış bayram tebriklerinden ibaret hale gelmesi miydi bu Lezzetli meyvenin laneti? Garip galiba topu ayağımda fazla dolaştırdım ve sanırım artık taca atma sırası bende!

Ömer Fadıl USTA

21.09.2014 /Kocaeli

ömer

İlişkili Etiketler
Bu yazıları görmek istemez misin?
Yorumlar

Comments are closed.