background img
Sencer Gültuna - Ortancamız Babam
amasya

Doğru Orantı ( Şehzadeler Şehri Amasya)

avatar
avatar

Latest posts by Fevzi Gültuna (see all)

amasya

DOĞRU ORANTI

Geçen hafta içi bir vesileyle  doğduğum,  ömrümün ilk on beş senesini geçirdiğim  Amasya ilimize gittim.. Bu şehre en son 1998  yılında  gitmişTim. Ülkemizde pek çok şehrin değiştiği gibi Amasya’yı da  çok değişmiş buldum. Tabi bu değişim esnasında tarihi doku  hiç bozulmamıştı. Aksine mümkün olduğunca restore  edilerek korunmaya çalışılmış. Bu çalışmanın karşılığını da her geçen gün daha fazlasıyla aldıklarını düşünüyorum. Çünkü şehri gezmeye görmeye gelen ziyaretçi  sayısın arttığını oradaki esnaflardan bizzat dinledim. Bu noktalara gelinmesinde bugüne kadar görev yapan belediye başkanları ve valililerin çok gayret gösterdikleri anlaşılmaktadır.

Şehrin girişine  “ŞEHZADELER ŞEDRİNE HOŞ GELDİNİZ.”  Levhası insanın içine bir sıcaklık veriyor. Trafik bambaşka akıyor Amasya’da.

Yayalar karşıdan karşıya trafik ışıklarının olmadığı noktalardan geçerken araçlar olduğu yerde duruyor. İnsanlar geçince  hareket ediyorlar. Bu benim büyük şehirlerde hiç görmediğim, alışık olmadığım bir durum. Hatta biz bu durumu bilmediğimizden neredeye yayanın birine vuruyorduk. Birde üstelik şöför arkadaş kafasını camdan cıkarıp “Kör müsün?” diye seslendi ancak  o kişi bizim plakamızdan yabancı olduğumuzu anlayınca duymazlıktan gelerek yoluna devam etti.. Ayrıca bu şehirde bütün sürücüler “EMNİYET KEMERİ” takmadan  hareket etmiyorlar…

Birine bir adres sorduğunda tarif etmekten ziyade önüne düşüp oraya götürme gayreti içine giriyorlar.

Bir şehrin halkının olumlu yönde değişimi turizmin gelişmesinde doğru orantılı ilerlemektedir. Dilerim bu tür olumlu gelişmeleri diğer illerimizde de yaşarız.

TERS ORANTI

Bu seyahatim esnasında çocukluk yıllarımda gezip gördüğüm bazı köy ve beldelerimiz maddi yönden bir hayli ilerlemiş ancak manevi yönden çok gerilemiş olarak gördüm. Çocukluğumda sözünü ettiğim bu yerlerde traktör hiç yoktu, işler tamamen hayvanlarla yapılırdı. Ulaşım yine hayvanlarla sağlanırdı. Şimdi ise bırakın köyden kasabaya gitmeyi tarlalara  bile traktörle değil taksilerle gittiklerini gördüm   Köylerde işler yapılırken herkes birbirine yardım ederdi, Şimdi bırakın yardım etmeyi birbirileriyle bile düzgün oturup konuşmuyorlar.Yine normal zamanlara tam dolmasa da Ramazan ayında camiler dolar taşardı. Neredeyse köydeki büyüklerin yanı sıra çocukların tamamı camide olurdu. Bu seyahatimde  gittiğim camide, misafir olduğum ev sahibi(zorunlu olarak ısrarımla geldi) ve  bir yolcu vardı.

Bana göre işin daha acısı Ankara’da misafir olduğum köyde yatsı ezanı okundu teravih için camiye gittiğim zaman caminin kapıları kapalıydı, şaşırdım ezan okundu cami kapalı camnin avlusunun dibinde oturan gençlere sordum;

“Hoca efendiye bir şey mi oldu cami kapalı?”

“Köyde camiye gelen olmadığından hoca vermiyorlar, verseler de hoca durmuyor namaza gelen olmuyor. Duyduğun ezan sesi de merkezden okunan ezan.”

Ne acı ki insanlarımız geçmiş yıllara göre maddi yönden kalkınmış, manevi yönden gerilemiş. Para, mal  ve mülkün çoğalmasıyla birlikte maneviyat çoğalması gerekirken azalmış. Bu işlerde  tersine bir gidiş var.

Öyleyse hiç unutmamamız gereken;

Sağlığı, malı, mülkü, evladı veren  hiç ummadığımız zaman alır.

 

 

FEVZİ GÜLTUNA

İlişkili Etiketler
Bu yazıları görmek istemez misin?
Yorumlar

Comments are closed.