background img
Sencer Gültuna - Ortancamız Babam
Sencer Gültuna-Alanya

Bize Yollar Memleket-Gezgin

Yollar Bize Memleket

Sencer Gültuna- Ayvalık

Sencer Gültuna- Ayvalık

Çok okuyan mı, çok gezen mi?

Her ikiside…

Önceden ülkenin dört tarafını hemen hemen gezmiştim. O zaman ki gezilerimde analog fotoğraf makineleri kullanıyordum. Son dört yıldır dijital çağa karşı direnemeyerek, gezilerimde son model fotoğraf makineleri kullandım.

Yıllar öncesinde yolculuklarımı otostop veya otobüs ile yapıyordum. Kendimce güzel anılar biriktirdim. Şimdi kendi arabamla geziyorum.

Arabanın avantajları hayli fazla tabiki.

Sencer Gültuna-Bozcaada

Sencer Gültuna-Bozcaada

 

Önceden şu köyün içinden geçsem, keşke şu çeşmede dursam gibi taleplerim oluyordu. Şimdilerde o hayale ulaştım.

Önceye göre dezanavantajlarımda var. Önceden üniversite öğrencisi olmanın avantajlarını kullanıyordum. Şimdi öyle bir durum yok. Üstelik öğrenci iken, haftanın belirli günleri boş ve yazları tamamen tatildi. Artık çalışan bireyler olduğumuz için, haftasonları ve resmi tatillerde kaçabiliyorum.

Türkiye’deki insanların, “aman bir haftasonumuz var, dinleneceğiz” dediği günlerde ben yol alıyorum. Araba ile yolculuk yaptığımdan dolayı, benzin fiyatlarını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Diğer türlü yemek ve içmek, konaklamak çok fazla sıkıntılı olmuyor.

Sencer Gültuna-Çanakkale

Gezgin veya seyyah olmanın belli başlı üzücü şartları var. En önemlisi maddiyatınız…

Eğer öğrenci ve gençseniz çok problem değil.

Diğer şartlar belli başlı olarak şöyledir. Yön kabiliyeti, güzergah üstünden yeni keşifler çıkarmak, refah düzeyi yüksek yerleri araştırmak, güvenlik tedbiri derdine düşmeyeceğiniz yerleri bilmek, gittiğiniz yerlerde neyi nerede bulurum gibi sorunları çözebilmek ve tabiki psikolojik durumunuz…

Eğer sıkıntılıysanız, kafa dağıtırım diye yola çıkmayın. Geziniz rezil olur.

Eğer kitap okurum diye düşünüyorsanız, gezgin olarak yola çıkmayın. Ya otele gidip yerleşin ya da yanınıza kitap almayın. Keşfedilecek o kadar yer varken, kitap okuyamazsınız. Mutlaka fotoğraf makinesi bulundurun.

Gittiğiniz yerleri ölümsüzleştirmek, o bölgeyi unutmamanızı sağlayacaktır. Yıllar sonra yolunuz tekrar düşerse, nerelerin değiştiğini göreceksiniz. Ve elinizde muhteşem bir arşiv bulundurmuş olacaksınız.

Sadece haftasonu ve bayramda dört günlük tatil ile son 1.5 ay içerisinde 10.558 km yol aldım. 22 şehir gezdim. 200’e yakın ilçe, sayamayacağım kadar köy…

Belirli bir şehirden hareket edip, gideğiniz güzergahta sadece yol alacaksanız yola çıkmayın. Her yerde durmak zorundasınız.

Her yerde durmak gerekiyorsa, yol arkadaşınız neredeyse sizinle aynı kafada birisi olmak zorundadır…

Zamanında ailemden habersiz ülkemizde 77 şehir gezdim. Okulumu uzattım. Ama daha sonra olgunlaştıkça, aileden habersiz iş yapılmayacağını anladım. Ve ben haber verdikçe, daha huzurlu yolculuklarım oldu. Çünkü birileri sizin nerede olduğunuzu bilmeli. Unutmayın, her şey başınıza gelebilir. Ben haber vermeye başladıktan sonra, okulumda daha başarılı oldum.

Şimdi iki bölüm bitirmiş birisi olarak ülkeyi geziyorum. Üstelik kimsede karışmıyor. Tadını çıkartıyorum. Sizde bu gibi durumlar yaşıyorsunuzdur, o yüzden bu tavsiyelerime kulak verin…

Sencer Gültuna

Sencer Gültuna

Eskisinden farklı olarak ne yapıyorum?

Ülkeyi son kez bir daha turlayacağım. Bu sefer arabamla turlayacağım. Daha sonra ülke dışında yeni yerler keşfedeceğim. Olabildiğince fotoğraf çekip, nerede olduğumu bildiren videolar çekiyorum. İnsanların işine yaraması için, bilgileri kağıda döküyorum. Size faydası olacağını düşünüyorum.

Nerede nereye gidilir, nerede kalınır, ne yapılır sorularına cevap veren yazılarımı kağıda dökmeye başladım.

Sencer Gültuna-Kapadokya

Sencer Gültuna-Kapadokya

Son 1.5 ay içerisinde gidilen yerleri kağıda dökeceğim belli başlı merkez noktalar şöyle sıralanmaktadır;

Ankara, Beypazarı, Tuzgölü, Amasra, İncekum, Bartın, Konya, Ürgüp, Göreme, Kapadokya, Gazipaşa, Manavgat, Alanya, Avanos, Güdül, Ayaş, Marmaris, Turunç, Datça, Eski Datça, Foça, Yeni Foça, Assos(Behramkale), Geyikli, Bozcaada, Bandırma, Mudanya, Tirilye, Bursa, Eskişehir, Bilecik, Çanakkale, Aynalı Çarşı, Lapseki, Ezine, Akçay, Burhaniye, Ayvalık, Küçükkoy, Altınoluk, Altınova, Dikili, İzmir, Gömeç, Uşak, Afyon, Polatlı, Sivrihisar, Sarımsaklı, Cunda Adası(Alibey Adası), Alsancak, Kordon, Palamutbükü, Kale, Gökova, Kumbükü, Nevşehir, Karaman, Sarıveliler, Ermenek, Uğurlu, Güzelyurt, Ihlara vadisi, Dim Çayı, Kuş Yuvası, Toros Dağları, Kaz Dağları, Kahyalar….

Daha aklıma gelmeyen nice yerler. Hepsinin tek tek anlatıldığı fotoğraflı öneri yazılarıma başlıyorum. Daha önce gidip, anlatmadığım yerleri de kaleme alacağım.

Görüşmek üzere.

 

SENCER GÜLTUNA

 

İlişkili Etiketler
Bu yazıları görmek istemez misin?
Yorumlar

Comments are closed.