background img
Sencer Gültuna - Ortancamız Babam
11798168_1611275852476452_1176432720_n

Aşk benimle neredesin?

Şairlerin hep erkek olmasını, şiirlerin ise hep kadınlara yazılması gerektiğini düşünürdüm. Çünkü sevgiyi vermesi gerekenin erkek, alması gerekenin ise kadın olması gerektiğine inanırdım. Bir kadın şair ile tanıştım ve bu ön yargılarımı alt üst etti. Sevgi Vural

Sevgi Vural’ın ilk şiir kitabı ‘’Aşk benimle nerdesin?’’ Scala Yayıncılık etiketi ile çıktı. Dört bölümden oluşan kitap, kırk dokuz şiir ile son buluyor.

Vural kitabının ilk şiiri ile ön yargılarımı kırmaya başladı. Kadınların erkekleri süründürdükleri; erkeklerin aşık olup, kadınların seçme hakkına sahip oldukları düşüncemi işte bu ilk şiir ile alt üst etti. Bir kadının ilk aşkı şüphesiz ki babasıdır. Babaya duyulan ilk aşk… Freud’un da kuramını oluşturduğu duygular… İşte Vural’ın da ilk aşkı babasıydı ve bu büyük aşkına duyduğu hasret ile kitabının ilk dizelerine ithaf niteliğinde başlıyor.

‘’Anlatmaya çekiniyorum seni

Anlara sığdıramam ki!

Şiirle desem

Onu da ben yapamam

Bu yüzden böyle suskun

Derinliğimde saklıyorum seni’’

 

Her dize Sevgi Vural’ın fısıltısı ile devam ediyor sanki. Şiirler o kadar içten ve o kadar da samimi yazılmış. Kitabın ilk bölümü olan ‘’Bir bakışta sen’’ karşılık bulamayan aşkın verdiği acıların dışa yansımasından oluşuyor. İkinci bölüm ‘’Sen gidince’’ ise ayrılığın yaşandığı ama sönmeyen bir aşkın verdiği acılar, Vural’ın dizeleri ile sızlatıyor insanın içini. Üçüncü bölüm ‘’Çağırsam gelir misin?’’ ise umudun ve yeniden birleşmenin hayalini yaşatan dizelerden oluşuyor. Umudun kırılmasına ve ayrılığın kabullenişine ise şair, kitabın son bölümü olan ‘’Işığın kalbine değerken ellerim’’ bölümünde ki dizelerinde yer veriyor.

‘’Bırak koşsun çocuklar

onların sevdiği

bir bahçe var’’

 

Günümüzde belli başlı şairlerin şiirlerinin dışında okunmayan ama okunması gereken yeni şiirleri yazan şairlerden biri de Sevgi Vural. Hem dili hem de sözcükleri ipe boncuk dizer gibi işlemesinde ki ustalığıyla mutlaka okunması gereken yeni dönem şairlerinden.

Melih Yıldız

Ankara/2015

İlişkili Etiketler
Bu yazıları görmek istemez misin?
Yorumlar